BahcoWide Jaw Cap Adjustable Wrench 170 - 32mm
SKU: THBAH029
The Bahco Wide Jaw Cap 170 - 32mm Adjustable Wrench is made from hardened carbon steel with a phosphated finish
Features & benefits
- Hardened carbon steel with a phosphated finish
- 40% wider jaw opening compared to standard wrenches
- Jaw opening measurement scale
- Fitted with a comfort grip handle
- Ideal for plumbers
IDTHBAH029
Tools & Fixings > Hand Tools > Plumbing Tools > BahcoWide Jaw Cap Adjustable Wrench 170 - 32mm
https://www.jewson.sbs/p/bahcowide-jaw-cap-adjustable-wrench-170-32mm-THBAH029
The Bahco Wide Jaw Cap 170 - 32mm Adjustable Wrench is made from hardened carbon steel with a phosphated finish
Features & benefits
- Hardened carbon steel with a phosphated finish
- 40% wider jaw opening compared to standard wrenches
- Jaw opening measurement scale
- Fitted with a comfort grip handle
- Ideal for plumbers
Specifications
| Product Name | BahcoWide Jaw Cap Adjustable Wrench 170 - 32mm |
| Brand | Bahco |
| Product Type | Wrenches |
| Manufacturer Name | Bahco |
| Manufacturer Part Number | BAH9029 |
| EAN | 7314153010612 |
| Range | Fixing Tools |
| Model Number | BAH9029 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Spain |
| Product Width | 57 mm |
| Product Weight | 0.211 kg |
| Product Height | 14 mm |
| Product Length | 173 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |