Click Hand Sanitiser 500ml Clear
SKU: ZZCM7038
Instant Hand Sanitiser with moisturisers and Vitamin D
Features & benefits
- Instant Hand Sanitiser with moisturisers and Vitamin D
- Gentle enough for everyday use
- Recommended for repeated use
- Kills 99.9% of germs
- 75% Active Alcohol content
- Kind to your skin
- No sticky residue
- Easy-to-use pump action bottle
- Fast drying
IDZZCM7038
Tools & Fixings > Safety & Workwear > Cleaning Products > Click Hand Sanitiser 500ml Clear
https://www.jewson.sbs/p/click-hand-sanitiser-500ml-clear-ZZCM7038
Instant Hand Sanitiser with moisturisers and Vitamin D
Features & benefits
- Instant Hand Sanitiser with moisturisers and Vitamin D
- Gentle enough for everyday use
- Recommended for repeated use
- Kills 99.9% of germs
- 75% Active Alcohol content
- Kind to your skin
- No sticky residue
- Easy-to-use pump action bottle
- Fast drying
Specifications
| Product Name | Click Hand Sanitiser 500ml Clear |
| Brand | Click Medical |
| Product Type | Cleaning Supplies |
| Manufacturer Name | Click |
| Manufacturer Part Number | CM7038 |
| Range | Disinfectants & Sanitisers |
| Colour | Clear |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 252 mm |
| Product Weight | 0.3 kg |
| Product Length | 294 mm |
| Volume | 500 ml |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |