Elka Scotia Close Match To Elka 8mm Flooring Country 17 x 17 x 2400mm
SKU: UNQSF017
The Elka Scotia Profile camouflages the expansion joint between an existing skirting and a newly installed Elka laminate floor. These scotia profiles can be fixed with either Elka bond or by nailing. With finishes that closely match your elka laminate floor, it’s the perfect solution.
Features & benefits
- Flexible & multi-purpose- Can be used as an adapter, end, expansion or transition profile
- Easy to fit- simply trim to the required profile type using the trimmer included in each pack
- Suitable for use on floors between 8-12mm with the supporting adjustable track provided
- Laminate, wood finish
- Close match to your Elka laminate floor for a seamless finish
IDUNQSF017
Building Materials > Flooring > Scotia & Trims > Elka Scotia Close Match To Elka 8mm Flooring Country 17 x 17 x 2400mm
https://www.jewson.sbs/p/elka-scotia-close-match-to-elka-8mm-flooring-country-17-x-17-x-2400mm-UNQSF017
The Elka Scotia Profile camouflages the expansion joint between an existing skirting and a newly installed Elka laminate floor. These scotia profiles can be fixed with either Elka bond or by nailing. With finishes that closely match your elka laminate floor, it’s the perfect solution.
Features & benefits
- Flexible & multi-purpose- Can be used as an adapter, end, expansion or transition profile
- Easy to fit- simply trim to the required profile type using the trimmer included in each pack
- Suitable for use on floors between 8-12mm with the supporting adjustable track provided
- Laminate, wood finish
- Close match to your Elka laminate floor for a seamless finish
Specifications
| Product Name | Elka Scotia Close Match To Elka 8mm Flooring Country 17 x 17 x 2400mm |
| Brand | Elka |
| Product Type | Scotia |
| Manufacturer Name | Unilin Flooring |
| Manufacturer Part Number | SFSCOT05228 |
| EAN | 5400818641894 |
| Warranty Period | 25 years |
| Materials | HDF |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour Family | Beiges/Creams |
| Colour | Oak |
| Application | Glue or nails |
| BS EN Fire rating/performance classifications | Cfl-s1 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Belgium |
| Applicable Standards | PEFC certified |
| Finish | Matt, textured |
| Coverage | 2.14 m2 |
| Product Width | 17 mm |
| Product Weight | 0.346 kg |
| Product Height | 17 mm |
| Product Length | 2400 mm |
| Thickness | 17 mm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |