Fire Door Square Edge Ball Bearing Hinge 102 x 76 x 3mm Pack of 3
SKU: HFRPK854
Fire Door Square Edge Ball Bearing Hinge 102 x 76 x 3mm Pack of 3 (H x W x T) Satin Stainless Steel Pack of 3 designed to suit modern homes. Manufactured from high quality stainless steel that provides maximum load bearing capacity. This ball bearing hinge is ideal for use on heavy weight doors or doors requiring high frequency service.
Features & benefits
- Size: 102mm x 76mm x 3mm
- Finish: Satin Stainless Steel
- Pack of 3 Complete with Screws
- Industrial, commercial & residential use
- Grade 13 - Door weight up to 120kg
IDHFRPK854
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > Fire Door Square Edge Ball Bearing Hinge 102 x 76 x 3mm Pack of 3
https://www.jewson.sbs/p/fire-door-square-edge-ball-bearing-hinge-102-x-76-x-3mm-pack-of-3-HFRPK854
Fire Door Square Edge Ball Bearing Hinge 102 x 76 x 3mm Pack of 3 (H x W x T) Satin Stainless Steel Pack of 3 designed to suit modern homes. Manufactured from high quality stainless steel that provides maximum load bearing capacity. This ball bearing hinge is ideal for use on heavy weight doors or doors requiring high frequency service.
Features & benefits
- Size: 102mm x 76mm x 3mm
- Finish: Satin Stainless Steel
- Pack of 3 Complete with Screws
- Industrial, commercial & residential use
- Grade 13 - Door weight up to 120kg
Specifications
| Product Name | Fire Door Square Edge Ball Bearing Hinge 102 x 76 x 3mm Pack of 3 |
| Brand | Frisco |
| Product Type | Hinges |
| Manufacturer Name | Arran Isle |
| Manufacturer Part Number | HIN1433P/SSS/3/D |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Warranty Period | 10 years |
| Materials | Stainless steel |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Ball Bearing Hinges |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 3 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Satin Stainless Steel |
| Product Width | 76 mm |
| Product Height | 102 mm |
| Thickness | 3 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |