UAP Trade Euro Profile 5-Pin Cylinder 50/50 Lacquered Nickel 100mm
SKU: HUAP1875
TL Budget Double Euro Cylinder in a nickel finish. High quality 6 pin cylinder designed to operate smoothly and effectively. Supplied with 3 keys.
Features & benefits
- Measurements: 100mm 50/50 (45-10-45)
- Standard security
- Supplied with 3 keys
- Has 6 pins
IDHUAP1875
Doors & Joinery > Ironmongery > Door Locks & Security > UAP Trade Euro Profile 5-Pin Cylinder 50/50 Lacquered Nickel 100mm
https://www.jewson.sbs/p/fullex-tradelocks-cylinders-5050-split-100mm-l-polished-nickel-HUAP1875
TL Budget Double Euro Cylinder in a nickel finish. High quality 6 pin cylinder designed to operate smoothly and effectively. Supplied with 3 keys.
Features & benefits
- Measurements: 100mm 50/50 (45-10-45)
- Standard security
- Supplied with 3 keys
- Has 6 pins
Specifications
| Product Name | UAP Trade Euro Profile 5-Pin Cylinder 50/50 Lacquered Nickel 100mm |
| Brand | UAP |
| Product Type | Cylinder |
| Manufacturer Name | UAP Limited |
| Manufacturer Part Number | TL50/50N |
| Warranty Period | 2 years |
| Materials | Aluminium |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Euro |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Nickel |
| Product Height | 65 mm |
| Product Length | 100 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |