LPD Doors Internal 4" Hinge Satin Stainless Steel Pack of 3
SKU: LPDO4130
Perfect addition to finish off your internal door, these satin stainless steel hinges come in a pack of 3 and will look great with satin stainless steel handles.
Features & benefits
- Modern satin stainless steel finish
- Pack contains 3 hinges
- Designed to work with your satin stainless steel internal handle
- For internal use
IDLPDO4130
Doors & Joinery > Ironmongery > Fittings & Accessories > LPD Doors Internal 4" Hinge Satin Stainless Steel Pack of 3
https://www.jewson.sbs/p/lpd-doors-pack-of-3-internal-4-inch-hinge-satin-stainless-steel-160-x-230mm-LPDO4130
Perfect addition to finish off your internal door, these satin stainless steel hinges come in a pack of 3 and will look great with satin stainless steel handles.
Features & benefits
- Modern satin stainless steel finish
- Pack contains 3 hinges
- Designed to work with your satin stainless steel internal handle
- For internal use
Specifications
| Product Name | LPD Doors Internal 4" Hinge Satin Stainless Steel Pack of 3 |
| Brand | Leeds Plywood & Doors |
| Product Type | Hinges |
| Manufacturer Name | Leeds Plywood & Doors |
| Manufacturer Part Number | HINGESSS4INCH |
| EAN | 5036464070810 |
| Materials | Satin Stainless Steel |
| Commercial Or Domestic Use | Domestic |
| Colour Family | Metals |
| Pack Quantity | 3 |
| Finish | Satin Stainless Steel |
| Product Width | 101 mm |
| Product Weight | 2 kg |
| Product Length | 76 mm |
| Door Style | Internal Door Accessory |
| Construction | Engineered |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |