McAlpine Adjustable Inlet Bottle Trap 90mm x 1.5" White
SKU: PBMCT007
McAlpine Adjustable Inlet Bottle Trap 90mm x 1.5" (L x Dia) White, is manufactured from polypropylene. This product is featured with rubber seal that provides rigid fix. It is fixed below the basin or bath tub, which helps to minimise blocks down the drains.
IDPBMCT007
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Adjustable Inlet Bottle Trap 90mm x 1.5" White
https://www.jewson.sbs/p/mcalpine-adjustable-inlet-bottle-trap-90mm-x-1-5-white-PBMCT007
McAlpine Adjustable Inlet Bottle Trap 90mm x 1.5" (L x Dia) White, is manufactured from polypropylene. This product is featured with rubber seal that provides rigid fix. It is fixed below the basin or bath tub, which helps to minimise blocks down the drains.
Specifications
| Product Name | McAlpine Adjustable Inlet Bottle Trap 90mm x 1.5" White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | C10A |
| Materials |
Rubber
Polypropylene |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 90 mm |
| Diameter | 1.5 in |
| Jointing System | Compression |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |