McAlpine Ventapipe 50 for 0.75" Soil Pipe and 2" Multifit
SKU: PBMCT907
An air admittance valve with dual fit synthetic rubber finger seal outlet for 3"/75mm or 4"/110mm soil pipe incorporating 2" outlet.
Features & benefits
- Dual fit synthetic rubber finger seal outlet
- Air flow capacity of 16.3 l/s
- A1 rated
IDPBMCT907
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Ventapipe 50 for 0.75" Soil Pipe and 2" Multifit
https://www.jewson.sbs/p/mcalpine-air-admittance-valve-dual-fit-rubber-seal-grey-PBMCT907
An air admittance valve with dual fit synthetic rubber finger seal outlet for 3"/75mm or 4"/110mm soil pipe incorporating 2" outlet.
Features & benefits
- Dual fit synthetic rubber finger seal outlet
- Air flow capacity of 16.3 l/s
- A1 rated
Specifications
| Product Name | McAlpine Ventapipe 50 for 0.75" Soil Pipe and 2" Multifit |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | VP50-100 |
| EAN | 5036484005861 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Air Admittance Valves |
| Colour | White |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Height | 190 mm |
| Radius | 3 in |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |