McAlpine BSP Female and Male Coupling 1 x 1.5" White
SKU: PBMCT615
McAlpine BSP Female and Male Coupling 1 x 1.5" (L x Dia) White is a handy fitting manufactured from polypropylene. It is used to extend the height of the 1" trap to 1.5". The hardwearing coupling is a short pipe with socket on one or both ends.
IDPBMCT615
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine BSP Female and Male Coupling 1 x 1.5" White
https://www.jewson.sbs/p/mcalpine-bsp-female-and-male-coupling-1-x-1-5-white-PBMCT615
McAlpine BSP Female and Male Coupling 1 x 1.5" (L x Dia) White is a handy fitting manufactured from polypropylene. It is used to extend the height of the 1" trap to 1.5". The hardwearing coupling is a short pipe with socket on one or both ends.
Specifications
| Product Name | McAlpine BSP Female and Male Coupling 1 x 1.5" White |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine |
| Manufacturer Part Number | T12A-1 |
| Materials | Polypropylene |
| Colour | White |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Length | 1 in |
| Diameter | 1.5 in |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |