McAlpine Water Seal Adjustable Inlet Bottle Trap 75mm x 31.75mm Chrome
SKU: PBMCT011
The McAlpine Water Seal Adjustable Inlet Bottle Trap 75mm x 1.25" Chrome Plated with Multifit Outlet is an alternative to anti-syphon traps (Silentrap) and may be used in similar circumstances. The simple non-mechanical action ensures retention of adequate water seal even under extreme syphonic conditions. Eliminates the need for secondary ventilation.
IDPBMCT011
Electrics & Plumbing > Plumbing > Plumbing Plastics > McAlpine Water Seal Adjustable Inlet Bottle Trap 75mm x 31.75mm Chrome
https://www.jewson.sbs/p/mcalpine-water-seal-adjustable-inlet-bottle-trap-75mm-x-31-75mm-chrome-PBMCT011
The McAlpine Water Seal Adjustable Inlet Bottle Trap 75mm x 1.25" Chrome Plated with Multifit Outlet is an alternative to anti-syphon traps (Silentrap) and may be used in similar circumstances. The simple non-mechanical action ensures retention of adequate water seal even under extreme syphonic conditions. Eliminates the need for secondary ventilation.
Specifications
| Product Name | McAlpine Water Seal Adjustable Inlet Bottle Trap 75mm x 31.75mm Chrome |
| Brand | McAlpine |
| Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| Manufacturer Part Number | CAA10 |
| EAN | 5036484000781 |
| Warranty Period | 5 years |
| Materials |
Rubber
Polypropylene |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Traps |
| Colour | Chrome |
| Application | Internal |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Chrome Plated |
| Product Width | 180 mm |
| Product Weight | 2 kg |
| Product Height | 70 mm |
| Product Length | 190 mm |
| Diameter | 31.75 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |