Raptor Rubble Sack Translucent 760 x 480mm
SKU: RAP01126
Raptor Translucent rubble sack is ideal for building and landscaping waste.
Features & benefits
- 40% recycled content
- Tear Resistant
- Water Resistant
- Suitable for rubble, bricks, plaster, and garden waste
- Max carry weight 25kg
- Made from low density polyethylene
IDRAP01126
Tools & Fixings > Safety & Workwear > Cleaning Products > Raptor Rubble Sack Translucent 760 x 480mm
https://www.jewson.sbs/p/raptor-rubble-sack-translucent-760-x-480mm-RAP01126
Raptor Translucent rubble sack is ideal for building and landscaping waste.
Features & benefits
- 40% recycled content
- Tear Resistant
- Water Resistant
- Suitable for rubble, bricks, plaster, and garden waste
- Max carry weight 25kg
- Made from low density polyethylene
Specifications
| Product Name | Raptor Rubble Sack Translucent 760 x 480mm |
| Brand | Raptor |
| Product Type | Rubble Sacks |
| Manufacturer Name | Raptor |
| Manufacturer Part Number | AB127 |
| EAN | 5715666011264 |
| Model Number | AB127 |
| Colour | Translucent |
| Pack Quantity | 1 |
| Product Width | 480 mm |
| Product Length | 760 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |