Rawlplug Universal Uno Plug 28 x 6mm Red Pack of 1000
SKU: LFR68517
Rawlplug UNO Universal Plug 1000 Pieces 28 x 6mm (L x Dia) Red is designed for use in a range of substrates, for providing grip for screws. The high-quality nylon plug can be used for light fixtures, wardrobes, letterboxes, bathroom and electrical fittings. The solid head design provides additional strength on installation.
Features & benefits
- Enables attachment of the screw
- Supports the weight of the object
IDLFR68517
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Fixing Kits > Rawlplug Universal Uno Plug 28 x 6mm Red Pack of 1000
https://www.jewson.sbs/p/rawlplug-universal-uno-plug-28-x-6mm-red-pack-of-1000-LFR68517
Rawlplug UNO Universal Plug 1000 Pieces 28 x 6mm (L x Dia) Red is designed for use in a range of substrates, for providing grip for screws. The high-quality nylon plug can be used for light fixtures, wardrobes, letterboxes, bathroom and electrical fittings. The solid head design provides additional strength on installation.
Features & benefits
- Enables attachment of the screw
- Supports the weight of the object
Specifications
| Product Name | Rawlplug Universal Uno Plug 28 x 6mm Red Pack of 1000 |
| Brand | Rawlplug |
| Product Type | Fixings & Plugs |
| Manufacturer Name | Rawlplug |
| Manufacturer Part Number | R-UNO-RED-1000 |
| Compliance Approvals | ISO 14001 |
| Materials | Nylon |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Colour | Red |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Product Length | 28 mm |
| Diameter | 6 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |