Showerwall ET2 Alu Extrusion End Satin Silver 11 x 2450mm
SKU: SWP00548
Laminate Extrusion End Trim in a Satin Silver finish Showerwall Disclaimer: Colours shown on this website may vary from the actual product due to photographic, printing, and digital display differences. Natural stone decors are designed to replicate natural variation and may differ between panels. Showerwall reserves the right to amend product specifications at any time without prior notice. E&OE.
IDSWP00548
Kitchens & Bathrooms > Showering > Shower Panels > Showerwall ET2 Alu Extrusion End Satin Silver 11 x 2450mm
https://www.jewson.sbs/p/showerwall-et2-alu-extrusion-end-satin-silver-11-x-2450mm-SWP00548
Laminate Extrusion End Trim in a Satin Silver finish Showerwall Disclaimer: Colours shown on this website may vary from the actual product due to photographic, printing, and digital display differences. Natural stone decors are designed to replicate natural variation and may differ between panels. Showerwall reserves the right to amend product specifications at any time without prior notice. E&OE.
Specifications
| Product Name | Showerwall ET2 Alu Extrusion End Satin Silver 11 x 2450mm |
| Brand | Showerwall |
| Product Type | Showerwall Panel Accessories |
| Manufacturer Name | Showerwall |
| Manufacturer Part Number | SWACAEENDSAS24511 |
| EAN | 5056808714828 |
| Warranty Period | 30 years |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Extrusion End |
| Colour Family | Metals |
| Colour | Silver |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 11 mm |
| Product Weight | 0.308 kg |
| Product Height | 2450 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |