Showerwall SW36 Proclick Urban Gloss 2440 x 600mm MDF
SKU: SWP00306
Urban Gloss has a beautifully rich copper tone that offers warmth and luxury. Use natural furnishings or black statement features to complement the look. Showerwall Disclaimer: Colours shown on this website may vary from the actual product due to photographic, printing, and digital display differences. Natural stone decors are designed to replicate natural variation and may differ between panels. Showerwall reserves the right to amend product specifications at any time without prior notice. E&OE.
Features & benefits
- 30 Year Guarentee
- 100% Waterproof system
- Hygeinic and easy to clean
- Cost effective
- Seamless feature wall
- No grout required
- Fast and easy installation
- Fit directly over tiles
IDSWP00306
Kitchens & Bathrooms > Showering > Shower Panels > Showerwall SW36 Proclick Urban Gloss 2440 x 600mm MDF
https://www.jewson.sbs/p/showerwall-sw36-proclick-urban-gloss-2440-x-600mm-mdf-SWP00306
Urban Gloss has a beautifully rich copper tone that offers warmth and luxury. Use natural furnishings or black statement features to complement the look. Showerwall Disclaimer: Colours shown on this website may vary from the actual product due to photographic, printing, and digital display differences. Natural stone decors are designed to replicate natural variation and may differ between panels. Showerwall reserves the right to amend product specifications at any time without prior notice. E&OE.
Features & benefits
- 30 Year Guarentee
- 100% Waterproof system
- Hygeinic and easy to clean
- Cost effective
- Seamless feature wall
- No grout required
- Fast and easy installation
- Fit directly over tiles
Specifications
| Product Name | Showerwall SW36 Proclick Urban Gloss 2440 x 600mm MDF |
| Brand | Showerwall |
| Product Type | Laminate Showerwall Panels |
| Manufacturer Name | Showerwall |
| Manufacturer Part Number | MSPLURGLPCZZ22000 |
| EAN | 5056808713395 |
| Warranty Period | 30 years |
| Materials |
Laminate
HPL Bonded to Plywood or Exterior Grade MDF Coreboard |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Stone Range |
| Colour Family | Browns |
| Colour | Bronze |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Finish | Gloss |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 879 mm |
| Product Weight | 15.47 kg |
| Product Height | 2440 mm |
| Product Depth | 10.5 mm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |