Showerwall SWT03 Proclick White Marble Herringbone Tile 2400 x 600 x 10.2mm PLY
SKU: SWP00191
Get the tiled look without the hassle. These 600mm large-format panels feature realistic grout lines, adding effortless class to any space. Showerwall Disclaimer: Colours shown on this website may vary from the actual product due to photographic, printing, and digital display differences. Natural stone decors are designed to replicate natural variation and may differ between panels. Showerwall reserves the right to amend product specifications at any time without prior notice. E&OE.
Features & benefits
- 30 Year Guarentee
- 100% Waterproof system
- Hygeinic and easy to clean
- Cost effective
- Seamless feature wall
- No grout required
- Fast and easy installation
- Fit directly over tiles
IDSWP00191
Kitchens & Bathrooms > Showering > Shower Panels > Showerwall SWT03 Proclick White Marble Herringbone Tile 2400 x 600 x 10.2mm PLY
https://www.jewson.sbs/p/showerwall-swt03-proclick-white-marble-herringbone-tile-2400-x-600-x-10-2mm-ply-SWP00191
Get the tiled look without the hassle. These 600mm large-format panels feature realistic grout lines, adding effortless class to any space. Showerwall Disclaimer: Colours shown on this website may vary from the actual product due to photographic, printing, and digital display differences. Natural stone decors are designed to replicate natural variation and may differ between panels. Showerwall reserves the right to amend product specifications at any time without prior notice. E&OE.
Features & benefits
- 30 Year Guarentee
- 100% Waterproof system
- Hygeinic and easy to clean
- Cost effective
- Seamless feature wall
- No grout required
- Fast and easy installation
- Fit directly over tiles
Specifications
| Product Name | Showerwall SWT03 Proclick White Marble Herringbone Tile 2400 x 600 x 10.2mm PLY |
| Brand | Showerwall |
| Product Type | Laminate Showerwall Panels |
| Manufacturer Name | Showerwall |
| Manufacturer Part Number | MSSPWHMAHERR14102 |
| EAN | 7052870179839 |
| Warranty Period | 30 years |
| Materials | Laminate |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Marble Range |
| Colour Family | Whites |
| Colour | Grey |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | UK |
| Finish | Matt |
| Age Restricted Product | No |
| Product Width | 600 mm |
| Product Weight | 22.7 kg |
| Product Height | 2400 mm |
| Product Depth | 10.2 mm |
Downloads
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |