Stanley ControlGrip End Cutter Pliers 150mm
SKU: TS075067
Stanley ControlGrip End Cutter Pliers are manufactured from drop-forged steel with an induction hardened blade and tempered jaws
Features & benefits
- Made from drop-forged steel
- Induction hardened blade and tempered jaws
- Black oxide finish, extendeds product life
- Ergonomic handles with three-zone, bi-material grips for optimum comfort
IDTS075067
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Stanley ControlGrip End Cutter Pliers 150mm
https://www.jewson.sbs/p/stanley-controlgrip-end-cutter-pliers-150mm-TS075067
Stanley ControlGrip End Cutter Pliers are manufactured from drop-forged steel with an induction hardened blade and tempered jaws
Features & benefits
- Made from drop-forged steel
- Induction hardened blade and tempered jaws
- Black oxide finish, extendeds product life
- Ergonomic handles with three-zone, bi-material grips for optimum comfort
Specifications
| Product Name | Stanley ControlGrip End Cutter Pliers 150mm |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Cutting Tools |
| Manufacturer Name | Stanley |
| Manufacturer Part Number | STA075067 |
| EAN | 3253560750671 |
| Range | Pliers |
| Model Number | STA075067 |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | China |
| Product Width | 77 mm |
| Product Weight | 0.242 kg |
| Product Height | 27 mm |
| Product Length | 238 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |