Stanley Hammer Tacker
SKU: THSTAE04
STANLEY Hammer Tacker is manufactured from a heavy duty steel construction with rubber handle. It is ideal for furniture fabrication and building insulation. This tacker is made to withstand thick rugged materials such as carpeting, insulation, felting and plastic wrapping. The hammer tacker is designed with anti jam mechanism for reliable operations.
Features & benefits
- Rubber handle for grip
- Corrosion resistant
IDTHSTAE04
Tools & Fixings > Hand Tools > Building & Plastering Tools > Stanley Hammer Tacker
https://www.jewson.sbs/p/stanley-hammer-tacker-THSTAE04
STANLEY Hammer Tacker is manufactured from a heavy duty steel construction with rubber handle. It is ideal for furniture fabrication and building insulation. This tacker is made to withstand thick rugged materials such as carpeting, insulation, felting and plastic wrapping. The hammer tacker is designed with anti jam mechanism for reliable operations.
Features & benefits
- Rubber handle for grip
- Corrosion resistant
Specifications
| Product Name | Stanley Hammer Tacker |
| Brand | Stanley |
| Product Type | Hammers & Mallets |
| Manufacturer Name | Stanley |
| Manufacturer Part Number | STA0PHT150 |
| Materials |
Rubber
Steel |
| Range | Hammer Tackers |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United States of America |
| Product Width | 116 mm |
| Product Weight | 0.976 kg |
| Product Height | 45 mm |
| Product Length | 352 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |