Sterling Grey Rim Deadlock 101 x 76mm
SKU: SRL00100
Sterling Rim Deadlock 76 x 101mm (H x W) Grey is surface mounted budget rim deadlock with key operated deadbolt, suitable for wooden doors opening either way and ideal for sheds and outbuildings.
Features & benefits
- Suitable for inward and outward opening doors
- Key operated deadbolt
- 2 keys and fixings supplied
IDSRL00100
Doors & Joinery > Ironmongery > Door Locks & Security > Sterling Grey Rim Deadlock 101 x 76mm
https://www.jewson.sbs/p/sterling-rim-deadlock-76-x-101mm-grey-SRL00100
Sterling Rim Deadlock 76 x 101mm (H x W) Grey is surface mounted budget rim deadlock with key operated deadbolt, suitable for wooden doors opening either way and ideal for sheds and outbuildings.
Features & benefits
- Suitable for inward and outward opening doors
- Key operated deadbolt
- 2 keys and fixings supplied
Specifications
| Product Name | Sterling Grey Rim Deadlock 101 x 76mm |
| Brand | Sterling |
| Product Type | Deadlock |
| Manufacturer Name | Burg-Wachter |
| Manufacturer Part Number | SRL001 |
| EAN | 501656701012 8 |
| Compliance Approvals | BSI Kitemarked |
| Warranty Period | 10 years |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Rim |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | Germany |
| Finish | Grey |
| Product Width | 101 mm |
| Product Height | 76 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |