TIMco FirmaHold Collated Clipped Nails With 3 Fuel Cells 50 x 2.8mm
SKU: LFNF2850
TIMco FirmaHold Collated Clipped Nails With 3 Fuel Cells 50 x 2.8mm (L x Dia) Firmagalv 3300 Pieces are manufactured from carbon steel. The clipped head arranges tightly into strip and reduces times for tool loading. The diamond point with 34 degrees collation angle prevents nail jams.
Features & benefits
- Enhances working clearance to increase number of nails
- Corrosion resistant
- Size: 50 x 2.8mm
- Finish: Galvanised
- Ringed shank
IDLFNF2850
Tools & Fixings > Power Tool Accessories > Nail Gun Accessories > TIMco FirmaHold Collated Clipped Nails With 3 Fuel Cells 50 x 2.8mm
https://www.jewson.sbs/p/timco-firmahold-collated-clipped-nails-with-3-fuel-cells-50-x-2-8mm-LFNF2850
TIMco FirmaHold Collated Clipped Nails With 3 Fuel Cells 50 x 2.8mm (L x Dia) Firmagalv 3300 Pieces are manufactured from carbon steel. The clipped head arranges tightly into strip and reduces times for tool loading. The diamond point with 34 degrees collation angle prevents nail jams.
Features & benefits
- Enhances working clearance to increase number of nails
- Corrosion resistant
- Size: 50 x 2.8mm
- Finish: Galvanised
- Ringed shank
Specifications
| Product Name | TIMco FirmaHold Collated Clipped Nails With 3 Fuel Cells 50 x 2.8mm |
| Brand | TIMco |
| Product Type | Nail Gun Accessories |
| Manufacturer Name | TIMco |
| Manufacturer Part Number | CFGT50G |
| EAN | 5055017596041 |
| Compliance Approvals | CE Marked |
| Materials | Carbon steel |
| Colour | Silver |
| Application | Interior/External |
| Pack Quantity | 1 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Galvanised |
| Product Length | 50 mm |
| Diameter | 2.8 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |