Unifix Galvanised Round Wire Nail 2.65 x 65mm 1kg Polybag
SKU: OWLPB313
The most common type of nail that is all-purpose, and ideal for a multitude of applications. A strong nail which can undertake heavy-duty work.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Large round head with a smooth shank
IDOWLPB313
Tools & Fixings > Fixings & Fasteners > Nails > Unifix Galvanised Round Wire Nail 2.65 x 65mm 1kg Polybag
https://www.jewson.sbs/p/unifix-galvanised-round-wire-nails-2-65-x-65mm-1kg-polybag-OWLPB313
The most common type of nail that is all-purpose, and ideal for a multitude of applications. A strong nail which can undertake heavy-duty work.
Features & benefits
- Corrosion resistant
- Large round head with a smooth shank
Specifications
| Product Name | Unifix Galvanised Round Wire Nail 2.65 x 65mm 1kg Polybag |
| Product Type | Nails |
| Manufacturer Name | Hexstone Ltd T/A Owlett-Jaton |
| Manufacturer Part Number | 9GALVRWNTQ/055 |
| EAN | 5014196129198 |
| Commercial Or Domestic Use | Both |
| Range | Round Wire Nails |
| Pack Quantity | 5 |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Finish | Zinc & Yellow Passivated |
| Product Weight | 1 kg |
| Product Length | 65 mm |
| Diameter | 2.65 mm |
Delivery Information
| Next Day Delivery | Next day delivery if ordered by 10am (subject to availability and location). |
Jewson trade account customers: Free delivery on orders over £150. Orders between £100 - £150 incur a £20 delivery fee.* Guest customers: Free delivery on orders over £200. Orders between orders between £100-£200 incur a £40 delivery fee.* *Excluding VAT, fuel surcharges, Tool Hire and non-standard delivery areas.* |
| Click & Collect | Collect in 15 minutes (subject to availability and location) |